10 КРОКІВ НА ШЛЯХУ ДО ПРИРОСТУ ПРОДУКТИВНОСТІ КОМП'ЮТЕРА

1 ЕТАП. ДЕФРАГМЕНТАЦІЯ ЖОРСТКОГО ДИСКА ВАШОГО КОМП'ЮТЕРА (HDD)

Дефрагментація жорсткого диска потрібна для підвищення швидкості доступу до цифрових даних. В операційних системах Windows Vista та Windows 7 вбудований дефрагментатор здатний працювати за розкладом. Але більш доцільно, щоб таке ресурсномістке завдання виконувалось, коли комп’ютер увімкнений, але фактично знаходиться у стані простою. Програма Smart Defrag від компанії IObit Information Technology призначена саме для цього. Також можна налаштувати програму дефрагментації за розкладом у певний день тижня і конкретний час для певних розділів жорсткого диску.

 

Функціонал програми передбачає три рівні дефрагментації:

1) Тільки дефрагментація – де фрагментує лише фрагментовані файли без оптимізації переміщенням;

2) Дефрагментація і оптимізація – дефрагментує і швидко організовує дані на диску усуненням порожнього місця для оптимізації продуктивності;

3) Глибока оптимізація - дефрагментує і розумно організовує дані на диску для максимальної продуктивності програм і довготривалої їх суміжності (тривалий процес).

 

ВАМ НЕОБХІДНО: штатне ПЗ; програма Smart Defrag.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 3 хвилини для встановлення і простого налаштування.

РЕЗУЛЬТАТ: збільшення продуктивності жорсткого диска (HDD) на 40%.


2 ЕТАП. ПЕРЕВІРКА СПИСКУ АВТОЗАВАНТАЖЕННЯ ПРОГРАМ

Перевіряємо список автозавантаження на предмет непотрібних програм, які не повинні запускатися разом із операційною системою Windows. Для початку видаліть усі лишні об’єкти із меню «Автозапуск». Для цього натисніть «Пуск» і у стрічці «Выполнить» (для Win XP) або у стрічці «Поиск программ» (для Win 7) введіть «msconfig.exe». Виберіть вкладку «Автозапуск» (Startup) і уважно позначте у ній усі непотрібні програми для видалення. Досвідчені користувачі також можуть впорядкувати Реєстр: клацніть по кнопці «Пуск» і у стрічці «Выполнить» введіть «regedit.exe». Потім відшукайте наступні вітки реєстру:

 

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

а також наступна вітка

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run

– видаліть вміст правої частини.

 

ВАМ НЕОБХІДНО: вбудована програма Registry Editor.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 5 хвилин для очищення реєстру, перезавантаження.

РЕЗУЛЬТАТ: збільшення швидкості запуску операційної системи на 20%.


3 ЕТАП. ЗБІЛЬШЕННЯ ОБ’ЄМУ ОПЕРАТИВНОЇ ПАМ’ЯТІ (RAM)

Проведемо процедуру збільшення об’єму оперативної пам’яті (Random-access memory) або звільнення доступної пам’яті для системи. Збільшення оперативної пам’яті приводить до підвищення продуктивності вашого ПК. Оптимальним є встановлення двох однотипних модулів, щоби активувати двоканальний режим роботи Dual Channel RAM. Власники материнських плат із вбудованим відеоадаптером можуть безкоштовно збільшити об’єм RAM. Для цього в налаштуваннях BIOS (Базова Система Вводу Виводу) необхідно зменшити значення пам’яті, яка виділена для відео плати (графічний адаптер). Увімкніть в BIOS опцію "Memory Remap Feature" (існують також "Memory Hole Remapping", "H/W Memory Remap", "H/W Memory Hole Remapping" та подібні до них опції).

 

ВАМ НЕОБХІДНО: оперативна пам’ять, викрутка.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 15 хвилин для встановлення нових модулів пам’яті.

РЕЗУЛЬТАТ: збільшення загальної продуктивності системи на 25%.


4 ЕТАП. ВІДКЛЮЧЕННЯ

НЕВИКОРИСТОВУВАНИХ ІНТЕРФЕЙСІВ

Відключення інтерфейсів, що не використовуються, виконуємо в BIOS з метою пришвидшення завантаження ПК. Ще до початку завантаження операційної системи Windows до роботи починає готуватися і сам комп’ютер. BIOS (базова система вводу/виводу) послідовно перевіряє усі його компоненти на наявність, працездатність та режим роботи. Що більше пристроїв та інтерфейсів присутні в материнській платі, то довше триває ця процедура. Просте відімкнення усього лишнього (відключивши гнучкий дисковод, незадіяні IDE-порти та SATA-порти та інші інтерфейси) дозволить виграти при завантаженні системи до 15 секунд, адже менша кількість перевірок пришвидшить запуск системи. А для ноутбуків ми також економимо ресурс акумуляторної батареї (відключивши Bluetooth, XDSL-modem, Wi-Fi, Card Reader та інше), збільшуючи автономний час роботи.

 

ВАМ НЕОБХІДНО: інструкція до материнської плати.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 8 хвилин для налаштування і перезавантаження.

РЕЗУЛЬТАТ: зменшення часу запуску системи на 10% та економія ресурсів батареї ноутбука.


5 ЕТАП. ОНОВЛЕННЯ ДРАЙВЕРІВ ДО ОСТАННЬОЇ ВЕРСІЇ

Встановлення свіжих версій драйверів підвищує стабільність і швидкість роботи і забезпечує додатковий приріст продуктивності. Адже операційна система Windows здатна ефективно використовувати апаратну частину тільки при наявності нових версій драйверів. Загляньте на веб-сайт виробника чіпсета вашої материнської плати, відеоадаптера та інших компонентів, знайдіть останню редакцію призначеного для них переліку програмного забезпечення і встановіть його. Окрім збільшення продуктивності після оновлення можуть з’явитися нові функції.

 

ВАМ НЕОБХІДНО: драйвери від виробників з мережі Інтернет.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 20 хвилин для завантаження і встановлення.

РЕЗУЛЬТАТ: збільшення загальної продуктивності системи на 15%.


6 ЕТАП. ВИКОРИСТАННЯ РЕЖИМУ ОЧІКУВАННЯ ДЛЯ КОМП'ЮТЕРА

Використання режиму очікування для миттєвого ввімкнення і вимкнення може зекономити немало часу при відновленні роботи персонального комп’ютера (ПК). При переході в режим сну (інша назва - гібернація) поточний стан системи зберігається на жорсткому диску. Раніше періодичне перезавантаження комп’ютера було не тільки корисним, але й дуже необхідним. Сьогодні усім користувачам операційних систем Windows XP, Vista, 7 цілком достатньо перевести комп’ютер в режим сну. Для налаштування режимів сну потрібно через Панель керування перейти до розділу Електроживлення і провести налаштування системи.

 

ВАМ НЕОБХІДНО: штатні налаштування Windows.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 15 секунд для вибору варіанту налаштування.

РЕЗУЛЬТАТ: збільшення швидкості запуску системи на 20%.


7 ЕТАП. ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПІДТРИМКИ ПРИСТРОЇВ СТАНДАРТУ USB 3.0

 

Плати розширення USB 3.0 PCI Express Card здатні підвищити швидкість роботи пристроїв з USB 2.0 підтримкою. Встановлення такої плати розширення буде виправданим навіть у тому випадку, якщо в найближчий час ви маєте намір використовувати тільки пристрої з інтерфейсом попередньої версії. Завдяки найбільш просунутим технічним засобам і ефективному управлінню даними, навіть у цьому випадку можна розраховувати на збільшення пропускної здатності на 10%.

 

ВАМ НЕОБХІДНО: плата USB 3.0 PCI Express Card, звичайна викрутка та викрутка на хрест.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 20 хвилин для проведення процедури встановлення та налаштування потрібних пристроїв.

РЕЗУЛЬТАТ: збільшення швидкості передавання даних на 10%.


8 ЕТАП. ЕФЕКТИВНЕ НАЛАШТУВАННЯ

МЕРЕЖЕВОГО АДАПТЕРА ДЛЯ ПК

 

Нечасто ми замислюється над тим, що функції управління даними, які забезпечують комфортну роботу, віднімають частину системних ресурсів. Нажаль, підвищити швидкодію системи тут дозволить лише нове обладнання. А от налаштувати мережевий адаптер, вимкнувши деякі опції, цілком можливо. Наприклад, для операційної системи Windows XP можна зробити наступне. В «Свойствах папки», на вкладці «Вид» зніміть прапорець з пункту «Автоматический поиск сетевых папок и принтеров». Після цього зросте продуктивність роботи комп'ютера в локальній мережі.

 

ВАМ НЕОБХІДНО: штатні налаштування Windows.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 3 хвилини для проведення налаштування і перезавантаження.

РЕЗУЛЬТАТ: збільшення швидкості передавання даних в мережі на 10%.


9 ЕТАП. ОПТИМІЗАЦІЯ ВІРТУАЛЬНОЇ ПАМ’ЯТІ ПК (ФАЙЛУ ПІДКАЧКИ)

Зменшення розміру файлу підкачки (віртуальної пам’яті) для зниження кількості звернень до жорсткого диску сприяє підвищенню швидкості роботи системи. При надто великому файлі підкачки операційна система Windows виконує лишні звернення до повільного жорсткого диску. Встановіть розмір цього файлу вручну (максимум – 1,5 об’єму RAM). Клацніть правою кнопкою мишки по розділу «Мой компьютер» та оберіть «Свойства». На вкладці «Дополнительно» клацніть по пункту «Параметры» в розділі «Быстродействие». На вкладці «Дополнительно» ви зможете встановити розмір файлу підкачки.

 

ВАМ НЕОБХІДНО: штатні налаштування Windows.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 3 хвилини для налаштування і перезавантаження.

РЕЗУЛЬТАТ: збільшення продуктивності системи на 15%.


10 ЕТАП. ОЧИЩЕННЯ КОРПУСУ СИСТЕМНОГО БЛОКУ ПК ВІД ПИЛУ

Видалення пилу з корпусу системного блоку здатне повернути максимальну потужність вашого ПК. Пил може виступати в ролі ізолятора. Після місяців і навіть кількох років роботи в середині корпусу системного блоку ПК нагромаджується велика кількість пилу. Якщо пил буде перешкоджати надійному відведенню тепла, то центральний процесор може перегріватися. В таких випадках в ньому спрацьовує внутрішній захист і він починає пропускати такти. Щоб уникнути цієї проблеми через кожних 3-6 місяців потрібно проводити акуратне видалення пилу з корпусу системного блоку з допомогою порохотяга. При цьому потрібно користуватися пластиковою трубкою і не торкатися деталей та елементів ПК. Додатково, на завершальному етапі очищення можна користуватися пензликом чи невеликою щіточкою для видалення пилу у важкодоступних закутках корпусу системного блоку ПК.

 

ВАМ НЕОБХІДНО: порохотяг та звичайна викрутка.

ЧАС ВИКОНАННЯ: 20 хвилин для відкриття і очищення корпусу.

РЕЗУЛЬТАТ: приріст швидкості на 20% при максимальному завантаженні.